Зручно власникам тварин, вигідно ветеринарним фахівцям!
Люби Україну, купуй українське

Новий підхід до лікування і профілактики уролітіазу

Сечокам’яна хвороба (уролітіаз) – системне, частіше хронічне захворювання, що характеризується утворенням уроконкрементів в сечовивідних шляхах, супроводжується симптоматикою дизурії, поллакіурії, ішурії, сечовими кольками, періодичними гематурією і кристалурією.

Серед численних захворювань дрібних домашніх тварин патологія сечовивідної системи котів за частотою і кількістю летальних результатів поряд з хворобами серцево-судинної системи, пухлинами і захворюваннями травматичної природи займає одне з перших місць.

Актуальність проблеми протягом останніх років помітно зросла, що пояснюється збільшенням захворюваності на сечокам’яну хворобу серед котів в порівнянні з минулими роками, частими рецидивами хвороби і збільшенням числа летальних результатів при даному захворюванні. Зважаючи на вищесказане, зростає потреба у вдосконаленні традиційних діагностичних, терапевтичних і профілактичних заходів, часто малоефективних і не завжди виправданих при даному захворюванні.

Сечокам’яна хвороба (уролітіаз) – системне, частіше хронічне захворювання, що характеризується утворенням уроконкрементів в сечовивідних шляхах, супроводжується симптоматикою дизурії, поллакіурії, ішурії, сечовими кольками, періодичними гематурією і кристалурією.

Епізоотологічні дані

Встановлено, що уролітіаз частіше зустрічається у котів (67%), ніж у собак (33%). Серед перших клінічно захворювання на сечокам’яну хворобу (СКХ) частіше проявляється у некастрованих котів (50% випадків), рідше – серед кастрованих (30 %), тоді як у самок лише в 20%. Превалювання захворюваності осіб чоловічої статі вірогідно пояснюється анатомічними особливостями уретрального каналу та впливом статевих гормонів (андрогенів). Частіше на СКХ хворіють метиси, британські блакитні – до 10%, рекси і перські -біля 5 %. Аналіз вікової динаміки уролітіазу показав, що дане захворювання зустрічається як у молодих, так і у тварин середнього і старшого віку. Слід відзначити, що вік хворих не дає чіткого явлення про фактичну тривалість захворювання, оскільки початкова фаза уролітіазу протікає латентно. Також встановлено, що пік захворюваності на СКХ припадає на весняно-осінній період, що, очевидно, пов’язано із зниженням резистентності організму і викидом в кров великої кількості статевих гормонів. Крім того, цей період характеризується нестачею ультрафіолету та авітамінозами, що загострюють і посилюють перебіг хронічних патологіних процесів в організмі.

детальніше >>>

Профілактика рецидивів СКХ

Оперативне лікування повинне бути доповнене медикаментозним і дієтичним. Метою профілактики є запобігання появі хвороби, своєчасне виявлення небезпеки утворення конкременту і ліквідація її.

Загальні заходи

- Рясна дача рідині для підвищення добового діурезу.

- Зменшення ваги тіла (не більше 5 кг). Цього досягають шляхом зниження калорійності раціону.

- Забезпечення незмінної роботи травного тракту. При виникненні констипації (запорів) застосовують послаблюючі засоби, які не викликають порушення балансу електролітів.

- Попередження охолоджування.

Дієтотерапія і профілактика рецидивів

З лікувальною та профілактичною метою застосовують спеціальні домашні або комерційні дієти, які мають високу перетравну енергію (>4 кКал/г), низький вміст магнію (<0,2% від сухої речовини), підвищений вміст хлориду натрію. Якщо дієта не забезпечує рН сечі на рівні 6,0-6,5, то призначають хлорид амонію у мінімальній дозі, яка забезпечує бажаний рівень рН. Необхідна доза варіює в залежності від корму, який споживає тварина, і становить 100-400 мг/кг/добу. Власники повинні бути проінформовані, що хвороба має високу вірогідність рецидиву (біля 40-60 %) і їм потрібно постійно спостерігати за сечовиділенням кота, щоб виявити можливу обтурацію на ранніх стадіях.

Споживання рідини
Вода для котів Високе споживання рідини – дуже важливе завдання, на меті якого є зменшення концентрації сечі. При збільшенні вмісту кальцію в питній воді збільшується екскреція кальцію, але екскреція оксалатів знижується. Вода з високим вмістом бікарбонату може підвищувати екскрецію цитрата, а вміст магнію може сприятливо позначатися на екскреції цитрата і магнію. Слід уникати концентрації сечі, що спостерігається при великих втратах рідини (при обмеженні вживання рідини). Звичайно, в гуманній медицині ситуація дещо інша – слухняний пацієнт буде випивати призначені 2,5 літри рідини на добу, межуючи воду з соками на іншими напоями. Більш того, урологи часто вдаються до тактики так званих “водних ударів”, коли пацієнтові рекомендують випивати надмірну кількість рідини, часто з специфічними підкислювачами (за показаннями). Проте, примусити тварину вживати велику кількість рідини перорально – завдання абсолютно нереальне. Тому питання повинне вирішуватися іншим чином – корекція якості води, яку споживає тварина. Тож не дивно, що не зважаючи на спеціалізовану дієту, у тварин іноді спостерігаються рецидиви, адже вживання звичайної (навіть профільтрованої) води з центральної мережі вводить до організму тварини “коктейль” незбалансованих і непотрібних макро- і мікроелементів.
Єдиним шляхом вирішення проблеми залишається повна заміна питної води на спеціалізовану. Унікальною пропозицією на українському ринку ветеринарних препаратів є лікувально-профілактична вода для котів “Дивопрайд” – перший спеціалізований препарат, виготовлений на основі високо очищеної води з вмістом наночасток срібла та аскорбінової кислоти. Характеризується значною широтою фармакологічної дії: засіб сприяє розчиненню дрібних сечових конкрементів, попереджує збільшення вже існуючих каменів і появу нових. В результаті стабілізації значення рН сечі при прийомі препарату створюються сприятливі умови для попередження росту бактерій, відбувається інгібіція преципитації кристалів струвіту шляхом зниження доступності іонів фосфату. Аскорбінова кислота, що входить до складу води “Дивопрайд”, володіє вираженими антиоксидантними властивостями, регулює окисно-відновні та імунологічні реакції. Препарат застосовують для лікування сечокам’яної хвороби котів та для профілактики рецидивів СКХ.
Середня добова доза визначається індивідуально і може коливатися від 80 до 150 мл. Курс лікування складає від 4 тижнів до 6 місяців. Для профілактики рецидивів препарат призначають курсами, тривалість і частоту яких встановлюють індивідуально для кожної тварини. Слід пам’ятати, що під час лікування тварину необхідно поїти лише лікувально-профілактичним препаратом Дивопрайд, на фоні рекомендованої дієти. Ефективність лікування контролюють за допомогою повного аналізу сечі кожні 4 тижні і УЗД кожні 6 місяців.
З метою клінічної апробації лікувально-профілактична води для котів Дивопрайд було проведено ряд клінічних досліджень на базі Центру сучасної ветеринарної медицини ( м. Київ).